B L E T A R I A
M i r ë s e e r dh ë t

Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari

ForumiForumi  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista e AnëtarëveLista e Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  Identifikohu  
Share | 

Shpendët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator

Zgjua (koshere): V, DB, FA

MesazhTitulli: Shpendët   12.01.11 0:21

Zarigoga (Merops apiaster)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Në disa rajone bletarët kanë probleme serioze me dëmtuesin e njohur si zarigoga (Merops apiaster). Ky shpend i rrallë dhe mjaft i bukur paraqet një ndër dëmtusit më të madh të bletëve. Ushqehet me insekte, më së shumti me bletë, prandaj me të drejtë e quajnë bletëngrënës. Në ditë ha 20-50 bletë.

Në ditët e ngrohta me diell ato nuk vërehen, sepse atëherë bletët i gjuajnë larg bletoreve, por kur moti është me shi, e veçanërisht pas shiut, atëherë gjenden rreth bletoreve ku ushqehen me bletë, të cilat kthehen nga kullota.
Gjithashtu edhe amëzat nuk bëjnë përjashtim, të cilat gjatë çiftëzimit në fluturimin e tyre martesorë bëhen pre e këtyre zogjve.

Përndryshe zarigogat janë zogj shtegtarë dhe bëjnë pjesë në gjininë e dallëndysheve. Foletë e tyre i bëjnë në vende pothuajse të paarritshme, më së shpeshti në vende të larta ku gropojnë (çelin) vrima deri në 1 metër. Kujdesen shumë për të vegjëlit e tyre përderisa ata nuk fillojnë vetë të fluturojnë dhe ushqehen.
Nga vetë emri i tyre kuptojmë se këto zogj ushqehen me bletë dhe si pasojë u shkakotojnë dëme të mëdha bletarëve, prandaj duhet së bashku të merren masa për parandalimin e tyre duke e ulur numri e këtyre zogjve në një nivel të kënaqshëm, por assesi të zhduket plotësisht.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.forumotion.net
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri

Zgjua (koshere): RL

MesazhTitulli: Re: Shpendët   28.12.11 22:52

Te falem nderit Valon per gjithe punen qe e bene.
Une kam nje pyetje: Pulat a mund te jene rrezik per bletet, se shoh nganjehere qe pulat e kojshive gjinden pran koshereve?
Valon Mustafi
Administrator
Administrator

Zgjua (koshere): V, DB, FA

MesazhTitulli: Re: Shpendët   29.12.11 0:40

bajramsefedini shkruajti:
Te falem nderit Valon per gjithe punen qe e bene.
Une kam nje pyetje: Pulat a mund te jene rrezik per bletet, se shoh nganjehere qe pulat e kojshive gjinden pran koshereve?

Nuk besoj Bajram, pulat me sa e di une nuk hane blete Wink
http://bletaria.forumotion.net
fitimthaqisibovc
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë

Zgjua (koshere): L R

MesazhTitulli: Re: Shpendët   07.02.13 20:08

shpendet qe i domtojn blet,me emrin e quajtur zari goga .un fitim thaqi per qdo pranver i vraj deri 15 zogj,ne qdo pranver ,qe tri vjet ikam zbulue ,keta zogj dhe ju rrij gati e marr nji muj pushim ne pun dhe llovaqken ne dor gjith diten pran bletores jam non stop.per ndryshe skam blet.ju pershendet fitim thaqi sibovc
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri

Zgjua (koshere): DB LS

MesazhTitulli: Re: Shpendët   20.10.13 23:14

[You must be registered and logged in to see this link.]
qfar asht kjo dhe akeni has ne ta se tek un nje shoqeri e kishte mbyt ket far sendi
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri

Zgjua (koshere): DB LS

MesazhTitulli: Re: Shpendët   23.10.13 0:14

[You must be registered and logged in to see this image.]

per grajzat
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri