B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Pesta amerikane

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

MesazhTitulli: Pesta amerikane    03.12.13 20:01

te dashur koleg bletar,esht mir te shtjellojm tema lidhur me  semundjet e bletes pasi qe as rajoni i jon nuk ben perjashtim  nga shum semundje te bletes nese shtjellohen keto tema shum bletar do te perfitojn  nga keto biseda dhe njohurit e marra do ti praktikojn ne bletoret e veta dhe te miqve te tyre keshtu qe esht  paresore shendeti i bletve prej semunjdjeve shum te rrezikshme ben pjes edhe pesta amerikane  apo semundja e larves se ku koh pas kohe shfaqet ne vendin tone esht semundje qe shkaktohen nga nje bakter i quajtur bacilus larvae  faktoret qe ndikojn ne paraqitjen ekesaj semundje jan mungesa e ushqimit mungesa e ujit ajri i ndotur stresi i bletve si dhe shkaktar te tjer  semundja shfaqet kur ka  pjell ne zhgjua simptomat e kesaj semundje shihen ne fazen akute te semundjes nder to jan arom  karakteristike si e tutkallit ne zhgjua larva te prishura te qelbura pjella nese futim nje psh rremojs tek larva ajo zgjatet ne form jarge sepse bakteri e shperben larven,pjella nuk esht uniforme dmth esht e shperndar pasi mbretresha dallon nje qeliz qe esht e infektuar aty nuk leshon vez keshtu qe pjella esht e shperndar ,kapaket e pjelles se vuloser errsohen dhe ne shum raste hapet nga nje vrim e vogel nje ashtu kapaket futen pak me mir me than terhiqen nga mbrendesia e qelizes nga kjo semundje bleta dobesohet pasi qe shumica e larva i vdesin ne stade te ndryshme zhvillimi kjo shoqeri e dobesuar esht pre e sulmeve nga bletet tjera dhe rrug infektimi esht semunjdje qe perhapet let dhe ne shum rrug  me an te rreshemave gjat perzierejes se kornizave me mjete te infekuara si dhe me blet hajdute grerza ka shum rrug te perhapjes nese ndokush veren shenja te tilla duhet ta paraqes rastin te veterinari i asaj zone ose ta lajmroj rastin ne agjensionin e veterines dhe ushqimit dhe te marren masa tjera  esht mir te flasim per keso tema une vetem e hapa ket tem sepse ka shum te flitet per te ndoshta do ti sherbej sa do pak ndokujt  pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
egzonmehani
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : bleta

MesazhTitulli: egzoni   14.08.14 18:13

prsh, am mundet mem ndihmnu naj kush se perse larvat e bleteve ne sanak po ju vie disi era e pakendshme edhe po prishen larvat
a osht ndonje semundje?
si trajtohet kjo??\
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëMesazhTitulli: Re: Pesta amerikane    20.08.14 21:25

.... Uroj te mos jete ' pesta amerikane ose pesta europiane' ( qe ne shqip do thuhej ' kolera amerikane ose kolera europiane' )

Nga vete emri ' kolera' .... trajtimi duhet te jete radical... DJEGJE E TE TERA KORNIZAVE DHE TE BLETEVE TE GJALLA......

e di eshte e dhimbshme te humbesh kolonite e bleteve tani ne fillim te dimrit... por me beso eshte menyra me e mire qe egziston deri me tani....

Une nuk do te hezitoja asnje moment.... por flaken....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pesta amerikane    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pesta amerikane
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e larvave: :: Pesta amerikane-
Kërce tek: