B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 egzoni

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
egzonmehani
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : bleta

MesazhTitulli: egzoni   14.08.14 16:51

pershendetjee: a mundet mem ndihmu najkush se perse larvave ne korniza te bletevee, disi kan nje aromee te pa kendshmee edhe po prishen larvat.
a osht ndonje semundjee? edhe si mund te trajtohet kjo??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Re: egzoni   14.08.14 17:05

I nderuari Egzon,

Besoj se ke te besh me smundjen me te rrezikshme te bleteve,e kjo eshte pesta-murtaja amerikane.Nese ke me shume koshere,e qe nuk jane te smuara,te keshilloi qe te kontaktosh,ndonji bletar me pervoje,apo veteriner qe te konstatojne smundjen,e pastaj kete te smuren ta shkatrrosh me djegije dhe pastaj ta groposish me gelqere.Smundja eshte ngjitese dhe virusi jeton gjate,me vite te tera.Te preferoi qe kosheret-bletet e shendosha te i largosh me nji lokacion te ri,dhe larg ndonji bletishte te ndokujt(keto jane vetem dyshime te mija).

Me rrespekt:Hajrizi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
egzonmehani
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : bleta

MesazhTitulli: Re: egzoni   14.08.14 18:10

flm shum, na i kena larguu kornizat me larva te prishura eedhe ato i kena djeg krejt i kena vendos korniza te reja
ama mizat(bletet) i kena lan ne sanak prap, tash spo di se qka me ba me ato miza
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Re: egzoni   14.08.14 22:51

I nderuar,

Duket se komentim tim e ke kuptue pjeserisht.Po te jet pesta amerikane prezente ne bletishten tende,atehere masat jane radikale.Digjen,mizat,pjella me dyell dhe mjalte,kosherja dhe paisjet qe jane perdore gjate kontrollit:dalta ,kapelja mbrojtese si dhe dorzat.Ne ate vend edhe toka kontaminohet,prandaj edhe keshilla qe bletishtja me shoqerit e pa infektuara te cvendosen larg prej atij vendi.Thuhet se virusi i pestes amerikane rron deri me 15 vjet.Te kshilloi qe te shkosh ne komunen e Drenasit,Departmenti i bujqesise,ku ata do te propozojne inspektorin e bletarise,i cili sebashku me Ju e konstaton smundjen dhe i zbaton procedurat e matutjeshme sipas ligjit.Me sa di une,shoqerit e eliminuara iu kompenzohen nga Departmenti komunal i bujqesise.

Pershendetje :Hajrizi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: egzoni   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
egzoni
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e larvave:-
Kërce tek: