B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Disa tituj te preferuar !

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   27.04.12 22:42

Po nuk ka nevoj me evendos korniza me mjalte nalte , se kur ti qiteshe hoje te zbrasta nalte bletet vetvetiu mjalta qe eshte poshte ato e bartin nalte me ni kushte ne qoftse i ke sjell apo rrotullu katin e poshtem per 180 shkalle qe mjalta qe eshte mbete mbrapa te sillet perpara , e blete nuk e durojne mjalten te dera ato e hjekin instiktivishte per ta mrojtur pre grabitqarve per ta ngritur larte ne katine dyte ku atyre eshe ju duhete.


Pore te kisha kshillu qe ti shikojsh edhe ni her shoqerit se ato veqe me siguri kan fillu me u zhvillue mose i prek hiqe, ne qoftse kane gjenerate te mbyllur ne katine dyte ateher veqe ama kafillu me be vez dhe mos i prek deri te bahen 6 apo 7 korniza me gjenerate te mbullur .
Te deshiroj suksese ne bletari por te kisha kshillu qe te blejshe literatur dhe te zgjerohesh ne bletari se dija eshte e pa vundme , LIbri ma i ri qe eshte dale dhe qe i ka dhe i perfshine te gjitha punete rrethe bletaris eshte libri qe e kam ceke ma larte i prf. Fadil Kuklecit.
Edhe niher me te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   28.04.12 20:48

gafurrarifi shkruajti:

Se eshte vertetu shkencarishte , se 20.000 deri 30.000 mbledhin deri 20 kg mjalte, kuse 60.000 deri 80.000 blete mujne me mbledhe edhe triher ma shume mjalte , 60kg mjalte deri 90 kg e ma shume .Gafurr

Autorve te librave pak si shum iu bojn bletet mjalte .Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   28.04.12 21:44

Faliminderit Nezir per komentin por te ti eshte e mundeshme pasi ti je bletari i vjeter dhe i ki mbi 40 familje mundesh edhi ti, ti provosh a eshte e vertet dhe me perovu ti ne bletishten tane . se ajo shka eshte e then shkencarisht ajo edhe eshte e vertet, se puna me blete don pune dhe mundim pore e dhe dije kete fakte edhe ti e din ma mire se shume bletar te ri . Por ti lam idete e te vjeterve dhe ti rrokemi shkences dhe dijes qe dojna me e zhvillu bletarin Kosovre pse jo edhe bletarin Kombetare.
E kame vetem ni keshill per krejte bletaret e ri dhe te vjeter dhe ata qe kan internet vetem hyni ne bletarit e vendeve per rrethe vendite tone Kombetar kini me u mahnit me zhvillimin e bletarive te tyre dhe qfar pune bajne si domos ju kisha lute te shikoni bletarin e Bosnjes e Hercegovines se si e bajne rekllamimin ne Jy tube, e tani kine me pa se ku jemi ne me zhvillimin e bletris tone sa mbrapa jemi, e mose te folemi per bletarit Boterore si te Amerikes te Rusies Arabies e shume vende te tjera .


Me rrespekte per komente per te gjithe bletaret,
e sidomos per ty Nezir.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   30.04.12 22:42Gafurr

Nese mbrrin mesatarja 20 kg per shoqeri - qysh thot populli "shtramo kapuqin "
po flas per kushtet tona ketu ne kosove .

Uroj qe te gjej gabimin ne menyren e punes time me bletet dhe ta arrij edhe un se paku 60 kg per shoqeri , spo flas per 90 kg.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   01.05.12 22:59

Ma se pari te falenderoj ne kthimin e pergjegjjes e sa i perket rendimentit ti e din ma mire mosi je bletar i vjeter por duhet ta provojm edhe shkencen edhe te ne ne kosove , Po te tregoj se une ju besoj zbulimeve shkencore por duhet te punojm ne baze te rregullave qe naj parashtrojn shkenctaret dhe ne duhet te mesojm dhe ti gjejm menyrat si duhet te punojm per me e arrite kete rendimente qe u cek me larte .
Per shembull ne disa vise te Kosoves nuk jane kushtet per ne disa jane,
Por mos po e teproj pak teper edhe niher ,
Te falenderoj dhe te deshiroj suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   02.05.12 23:02

Faleminderit i nderuar .
Ne po shkembejm mendime dhe pervoja sigurisht per nje qellim te mire.
Eshte shum mire te lexojme nga literatura mirepo shpesh puna ne praktike ndryshon , kjo vlen edhe ne bletari .

Pune te mbare me bletet .Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   03.05.12 12:22

I nderuar gafurr une posqerisht te falenderoj shumë për këto kshilla e po i jepni mua për veti po me ndihmoni shumë pasi qe jam shum i ri ne bletari por sa për informim vitin e kaluar ikam pas tri shoqeri ndersa këtë vit kam startue me 10 shoqeri pra ikam ble edhe shtat dhe sot me datën 03. 04. 2012. ikam shum mir pershendetje per te gjithë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   03.05.12 13:56

Rrah te falenderoj per komentin dhe nuk kame tjeter qka ti shtoj , por te deshiroj suksese ne bletari , qe ne vitin tjeter ti kesh + 30 shoqeri, me ni kushte qe ti keshe shoqeri shume te forta dy kateshe.
Edheni her te falenderoj dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Zgjua

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   03.06.12 23:47

Pershendetje,

Nese me lejohet un desha me u lidh ne ket temen e avancimit te shkences ne fushen e bletaris,
pi shofim edhe ne video te ndryshme ne youtube zbulimet hulumtimet dhe pervojat prej me te ndryshmeve se si ata i trajtojn bletet, por un personalisht pasi qe jam bletar i ri sivjet eshte viti i dyt qe kam blet me preokupon qeshtja e LITERATURES, per mendimin tim ende nuk kemi literatur te mjaftueshme dhe qe eshte e bazuar ne kto zbulime te reja per arritjen e rendimenteve te deshiruara. Nese keni ndonji udhezim ne lidhje me literatur te mirfillt siq eshte libri i Josip Belqiqit ju lutem te na njoftoni. Flm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   04.06.12 14:12

O Tiki nuk te vyn liber ma i mire se libri qe eshte dale i prf. Fadil Kuklecit ,, BLETARIA BASHKOHORE,, ky liber i ka te gjitha qe i vyn ni bletari si fillestsr apo me pervoj eshte libri ma i ri ne trojet shqipetare, ky liber eshte dal sivjet ne shitje. Kete liber mundesh ta gjeshe ne Prishtin te busti i Bill Klintonit aty eshte ni shitore per bletari . Por edhe interneti te ndihmon shum , se ne internet i ki te gjitha veq a din me e perdor.
Te pershendes dhe te uroj suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Zgjua

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   04.06.12 23:56

Pershendetje,

Po e di ku gjindet ky lokal ne pr kam qen disa her, nuk e di botimin e ri te Fadil Kuklecit nuk e kum pa ende a botimi i vjeter me te tregu te drejten temat kan qen shum te mira dhe atraktive por menyra se si i ka shtjellu dhe si i ka nderlidh gjanat ka shum boshelleqe qe ne praktik per nji fillestar jan te pakalueshme. Edhe metodat e bletimit qe i spjegon aj direkt fillon shumicen e rasteve prej familjeve ne 2 kat e tre kat qe tek ne ne pergjithesi posaqerisht flas per veti, un minxi para 3 dite kum mbrri me ja qit katin e 3 bleteve te mia. Un per ket arsyje po du me diskutu me ty qe besoj se ki shum ma shum pervoj dhe me te tjeret se si me mbrri mi dimeru bletet ne 2 e ne 3 kat, pastaj vin ne zbatim ato metodat e prof. Kuklecit dhe rendimentet un jam shum optimist se nuk do te mungojn.
Un personalisht z. Gafurr kisha pas deshir nese nuk prish pun me u taku me ju dhe me i diskutu keto qeshtje drejtepersedrejti. Nr im i telefonit eshte 044/555-669.

Faleminderit shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   05.06.12 22:57

Per me e kuptu metodat e prf. te Fadil Kuklecit duhet me e lexu librin e Josp Belqiqit eshte Kroate ka pervoj 60 vjeqre ne bletari se ai tash i ka mbi 90 vete .
E sa i perket rendimentit per sivjet nuk duhesh me u qudit se vera eshte interesante e pa pershtatshme per pune te bleteve se nuk i ka lan me punu hiqe se vetem blete e forta kane mujtur te punojn se mose te flasim per blete e dopta qe as vetin nuk kan mujte e mbajte deri me sote , vera eshte shume e dobte sivjet per blete e mas tashtit se qka bahet nuk e di i kemi edhe dy muaj e ta shofim.
Vetem te kisha lute qe mos te mose zhgenjehesh ne punet me blete
E sa i perket kontaktit me mu kur dush mujna me u taku qe edhe un po ta shkruj numrine telefonit 044 686 777 f. gjurkoc Shtime .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Zgjua

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   22.06.12 23:17

Pershendetje, si je z. Gafurr?

Un per her te par e kam provu me perdor rrjeten e hanemanit, por sa kum mujt me vrejt ne pergjithesi bletaret tek ne nuk e perdorin.

Sivjet me ka lshu nji blet para 1 muaji, rrshem i par dikun mbi 7 kallap miza, para 1 jave ja kum vendos rrjeten e hanamanit mbi katin e par dhe ja kum qit nji gjysemkat, por sot i kum kontrollu dhe ende nuk kan fillu me punu ne gjysemkat edhe pse e kontrollova katin e poshtem dhe 9 kallap i ka perplot me pjell dhe vez te reja, normal ne kto 9 kallap i ka edhe kurorat e mjaltit shum te mira.

Me intereson te di pse nuk ka kalu ne gjysemkatin e dyt, mos pi pengon kjo rrjeta, apo ende nuk kan qel mizat e reja dhe nuk ka miza te mjaftueshme apo mos eshte ma mir te ja hjeki rrjeten krejt ?

Dhe ne fund ju falenderoj shum per kontributin dhe keshillat shum te mira permes keti forumi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   24.06.12 22:53

Shiqo Tiki mos e ke zgjeru para kohe me gjysem kate. Ani se ka miza te bollshme ne katin e poshtem ne qoftse nuk i ka zbardhe mbi kate hojet eshte heret me e zgjeru me gjusem kate , kjo eshte ne ni, kurse ka edhe shkaqe te tjera ne qoftse eshte edhe kullosa e dobet ajo nuk fillon ne te dutin kate te punoj, se pa e mbushe katin e poshtem me mjalte qe tja siguron vetit ushqimin ajo per ty nuk punon.
Kure te zbardhen hojet permbi kate ateher eshte koha me e zgjeru familjen , por eshte mire ne qoftse ki hoje te gateshme ajo ma shpejte ja nis me punu qe ka kullos te mire ajo shume shpejt ka me kalu ne katin e eper por qe nuk ka kullose te mire ajo shkon ma ngadal , e sa i per ket rrjetes ajo nuk i pengon qe te punoj, rrjeta eshte vetem qe ama mos te kaloj ne gjysme kate te bej vez por ti prit edhe naj dite dhe shiqoe se si po reagon shoqeria .
Por eshte mire qe ti te kshillohesh aty afer me naj bletar me pervoj dhe te tregon ma zgjanishte se si zgjerohet dhe kur zgjerohet familja e bleteve ne cilen koh duhet ne menyr praktike. U me fal ne qoftse nuk jam i kjarte ne pergjigjje, une u mundove ta jap ni pergjigjje ne ato mundesit e mija por i kisha lut edhe bletaret e tjer ne forum qe te japin pergjigjje ma te kjarte ose ma te mir , se dija nuk ka funde.
Ne funde te pershendes dhe me te mira dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
HYSNIARIFI
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : -+

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   14.08.14 16:21

Pershendetje , Une jam hysi edhe i kam 5 koshere me blet deshta me dite se sa kg mjalt duhet ti lehet nje kosherje d.m.th kur tja hjek mijaltin sa duhet me lan ne sanak per bleten flm per mirekuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   14.08.14 22:14

O kushe varet prej forces se shoqeries se bletes, ato qe jan dy katshe ju duhet ma shum e ato qe jan nikatshe ju duhet ma pak por ne pergjithsi pa 18 kg. nuk ben qe kjo shoqeri te zhvillohet mier ne pranver.
Por te kisha lut qe te lexojsh literatur mbasi edhe je bletar i ri por edhe vet te kokeshe i ri ne moshe dhe nuk priton me lexu literatur qe ta zgjerojsh diturin rrethe kesaj veprimtarie shum te bukur, dhe e gjen vetin ne literatur.
Te uroj suksese dhe dituri te embel ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa tituj te preferuar !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Literatura: :: Libra-
Kërce tek: