B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Dimërimi ne kosheret LR

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Boletin.a
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   28.09.16 18:44

Pershendetje i kam 2 blete qe i kam blere ne mars dhe nga papervoja ime dhe informimi jo me kohe nuk jan zhvilluar fare, per punen e mjaltes dihet qe ky vit ne rajonin e Llapit ka qene i varfer gjithashtu edhe te une, mirepo bletet kur i kam ble kan qene 7 korniza me blete diku pasi jan mbushut 10 korniza me blete i kam vendosur katin e dyte, e kam trajtuar ne prill kunder varoas me shtapiqa apo siq i thojne ndryshe nuk e di ,ndersa heren e dyte kunder varoas e kam trajtuar me 20 shtator me Varolik i kam tymosur ku per fat te keq kishte pas nje numer shum te madh varoa qe kishin rene ne flete te bardhe,tash i kam hjek katet e dyta jan vetem ne nje kat mirepo numri i bleteve eshte shum i vogel diku 5-6 tjetren 6-7 korniza blete mjalte kan diku 6 korniza mjalte ndersa 4 korniza me ngapak mjalte diku gjysme diku me pak,ndersa veze te vulosura ka shum shum pak diku gjysme kornize e mbushur veze..

Si te veproj me jepni ndonje sugjerim apo keshille se si ti dimeroj me se miri dhe gjasat per te dimeruar kto blete sa jane?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   29.09.16 9:07

Pershendetje,

Do te jete e udhes qe bletet ti trajtosh edhe nje here me ac. oksalik (dimrit kur nuk kane larva). Numri I bleteve eshte I mjaftueshem per dimerim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.forumotion.net
Boletin.a
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Ju Faleminderit i Nderuar ,a eshte vone kjo date e trajtimit si dhe pasi qe numri i bleteve eshte i vogel a preferohet qe ti zvogloj kornizat per dimerim ??    04.10.16 14:51

Valon Mustafi shkruajti:
Pershendetje,

Do te jete e udhes qe bletet ti trajtosh edhe nje here me ac. oksalik (dimrit kur nuk kane larva). Numri I bleteve eshte I mjaftueshem per dimerim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   04.10.16 16:30

Me acid oksalik bletet trajtohen ne kohen kur bletet s'kane larva (nentore ose dhjetore).

Po, eshte e pelqyeshme qe kornizat e teperta te menjanohen nga kosherja (zgjedh kornizat e zbrazura dhe ato te deformuara).

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.forumotion.net
Boletin.a
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   06.10.16 10:22

Ju faleminderit per pergjigje i nderuar..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : langstroth

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   20.10.16 18:02

Pershendetje! Desha te dergoj nje shqetesim. Kam 9 koshere ne zonen kodrinore te Tiranes. Megjithese kam patur familie te fuqishme gjate pranveres dhe veres, prodhimi i mjaltit ka qene shum i paket.
Tashti po shoh nje fenomen, qe familjet jane pakesuar shume, rreth 5 rruge mize, dhe pjelljet shikohen vetem ne 2-3 korniza, edhe ato jo te plota por ne nje rreth te vogel ose mesatar. Ushqim me ane te bukeve kane patur vazhdimisht qe nga fillimi i tetorit.
Me jep dikush nje mendim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Meha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : sanduk

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   15.11.16 13:10

A mundet ti mbijetoj dimrit një shoqëri bletësh me 3 korniza bletë punëtore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   18.11.16 10:03

Meha shkruajti:
A mundet ti mbijetoj dimrit një shoqëri  bletësh me 3 korniza bletë punëtore.

Vështirë, Meha!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.forumotion.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Today at 8:55

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dimërimi ne kosheret LR
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Langstroth-Root (LR)-
Kërce tek: