B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Poleni ( pluhuri i luleve )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Poleni ( pluhuri i luleve )   16.02.11 20:41

Bletet e mbledhin nga lulet e bimeve, e perdorin bletet ushqyese per fitimin e qumshtit dhe pregaditjen e ushqimit, me te cilat i ushqejne larvat, amen, dhe brumajt e ri. Poleni eshte sikur edhe qumshti i bleteve i pasur me materie ushqyese dhe biologjike aktive te cilat organizmi shume shpejte i pranon.
Preferohet ne rast te anemive te ndryshme, per forcimin e organizmit pas semundjeve te ndryshme, si dhe per forcimin e organizmit te te moshuarve. Poleni e shton apetitin, e shton hemoglobinin ne gjak dhe forcon organizmin.
Rregullon punen e lukthit dhe zoreve, pozitivisht ndikon ne rast te problemeve me jashtqitje (kaps), dijareja, kolitis, gastritis, ithati, semundje te prostates, melqise dhe veshkeve dhe te tjera.
Te rriturit e marin nga nji luge te madhe (8 deri 20 gram ) kurse femijet nga nji luge te vogel ( 8 deri 10 gram ) gjysme ore para ushqimit brenda nji muaji apo me shume.
Poleni i mbledhur terret ne siperfaqe te ajrosur ose ne furra elektrike ne temperature deri ne 45*C. Poleni i terrur ( ku lageshtia nuk guxon te jete me e madhe se

15% ) paketohet ne qese polietileni, dhe pasi qe te desinfektohet me dioxid karboni ruhet ne frigorifer ne temp. 0 - 1*C.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Poleni ( pluhuri i luleve )   24.05.11 0:58

a ka mundesi me dhene sqarim me shum per prodhimin e polenit si me ardh deri tek shitja se skam provoj per me shit polen..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Poleni ( pluhuri i luleve )   27.05.11 22:02

Fatlum te pershendeti, me polen bletari duhet te kete kujdes qe mos te merr sasi te madhe te polenit nga shoqeria qe mos ta demton,
- poleni duhet te miret gjdo mbremje nga kurtha e polenit, perndryshe myket se eshte sasia e madhe e lageshtis ne polen( 30 % )
- pasi qe te miret duhet menjihere te terret, vetem jo ne temperatura me te larta se 40 grad,
- shume me rendesi pastrimi i polenit pas terrjes(pjese te trupit te bletes etj.)
- paketoje ne shishe qelqi te mjaltes,
- nese shitet 1 kg mjalte p.sh. 10 €, nji kg polen 20 €

Fatlum une vetem ne pika te shkurta provova me te spjegu si e punoj une e edhe konsultime tjera ndihmojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Poleni ( pluhuri i luleve )   29.05.11 20:43

a mund ta shoh foto kuthen..dhe terjen e tij me bere ne furr temp deri 40 grad deri sa te teret,,dhe si me bere pastrimin...dhe ky antari me lart bajgora3 me dezinfektu a esht patjter me dezinfektu..dhe pas mbarimit te krejt ktyre si ta ruajm..nese mundesh me spjegu sa ma kjart ta mesoj kete se jam fillestar perveq mjaltes tjeter nuk kam marr bre bleteve se ekam plan qe ta shtoj numrin sivjet ne 50 koshere..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poleni ( pluhuri i luleve )   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poleni ( pluhuri i luleve )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Pjalmi/Perga-
Kërce tek: