B L E T A R I A
M i r ë s e e r dh ë t


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A


Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumiForumi  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista e AnëtarëveLista e Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  Identifikohu  

Shiko mesazhet pa përgjigje
 

Forumi

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Forumi dhe rregullorja

Njoftime në lidhje me forumin; kritika, sugjerime, propozime, kërkesa, etj. 
Lexo rregulloren!
638Mjalti nga Fara ...
10.10.13 15:44
Jahir Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Të prezantohemi

Vendi për prezantimin dhe njohjen e anëtarëve.
46154Pershebdetje, s...
Today at 1:24
nini Shiko mesazhin e fundit
 

Bleta dhe produktet e saj

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica)

Familja e bletëve; biologjia, racat, cilësite dhe katakteristikat e bletëve mjaltëdhënëse, etj.
Bletët, Ama (mëmëza), Brumbujt.
19156Mbreteresha te r...
20.04.14 21:59
Aleksshehu Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Produktet e bletëve:

Mjalti, Dylli, Pjalmi/Perga, Propolisi, Qumështi i bletëve, Helmi i bletëve.
1176Vjelja e qumësht...
27.10.13 20:52
rrahim grainca Shiko mesazhin e fundit
 

Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Bletërimi dhe zgjuat e bletëve

Tipet, modelet e zgjuave dhe metodat, metodologjia dhe teknologjia e bletërimit - mbarrështimit të bletëve
Langstroth-Root (LR), Dadant-Blatt (DB), Farrar (FA), Kosheret katrore 10-të kornizeshe, Tipet tjera, Të përbashkëtat e koshereve
27225Kalendari i punë...
15.03.14 22:47
Lipjani Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Roitja e bletëve

Roitja natyrale e bletëve; shtimi, metodat dhe mënyrat e shtimit të familjeve - kolonive të bletëve - roitja artificiale.
Roitja natyrale, Roitja artificiale
6118Roitja e bletëve...
23.04.14 18:47
fitimthaqisibovc Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Ushqyerja e bletëve

Mënyrat dhe metodat e ushqyerjes së bletëve
5105Të ushqyerit e b...
20.04.14 8:54
Valon Mustafi Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Pajisjet e mjetet ndihmëse

Pajisjet, mjetet, materjalet...
760Shkrirësi diello...
15.03.14 20:04
gafurrarifi Shiko mesazhin e fundit
 

Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Kontinentale

Bimët kontinentale mjaltë e pjalmëdhënëse dhe kullota e bletëve.
817Epilobium angust...
22.11.13 20:45
Gezim Halimi Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Bregdetare (pranëdetare)

Bimët bregdetare mjaltë e pjalmëdhënëse dhe kullota e bletëve.
29Sherbeleja(salvi...
15.02.14 22:20
arber trota Shiko mesazhin e fundit
 

Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe...

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Sëmundjet e bletëve:

Sëmundjet e bletëve adulte, dijagnoza dhe trajtimi
Varroatoza, Nosemoza, Paraliza e bletëve, Akaroza
13145Amitraz
04.04.14 22:54
poreci49 Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Sëmundjet e larvave:

Sëmundja e larvave - pjellës, dijagnoza dhe trajtimi.
Pesta amerikane, Pesta europjane, Askosferoza, Aspergiloza
337Pesta amerikane ...
03.12.13 20:01
rrahim grainca Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Armiqtë dhe dëmtuesit e bletëve

Armiqtë, dëmtuesit e bletëve, helmimet dhe mbrojtja nga ato.
642Grethi aziatik...
08.12.13 21:39
poreci49 Shiko mesazhin e fundit
 

Të ndryshme

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Bletorja

Si duhet të duket një bletore; modelet e bletoreve dhe vendi për prezantimin e bletoreve tona - kopshteve (parqeve) të bletëve.
Bletoret tona
648Koha qe nevoitet...
10.01.14 18:16
bajgora3 Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Literatura:

Literaturë, filma, revista e libra të ndryshëm për bletarinë dhe bletët.
Libra, Filma, Revista
1072"Njohuri Për Blet...
27.08.13 11:06
BeharHaziri Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Organizime

Mbledhje, panaire, manifestime, seminare, ekspozita dhe organizime të ngjajshme për bletët dhe bletarinë.
11Vizite ne panair...
26.10.13 21:58
Gezim Halimi Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Shoqatat bletare

Shoqatat e bletarëve.
15Njoftim
17.01.14 13:08
RAIF Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Bursa

Tregu, çmimet, subvensionet, kreditë...
738Çmimi i prodhime...
06.01.14 1:29
Sokol Krasniqi Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Ekologjia, klima dhe moti

Ekologjia, klima, gjendja dhe parashikimi i motit.
15Pranvera e vitit...
27.07.13 17:36
poreci49 Shiko mesazhin e fundit
Asnjë mesazh i ri

Të tjera lidhur me bletarinë

Gjithçka që ka lidhje me bletët e bletarinë, që s'është e përfshirë në rubrikat tjera.
12103Si ndikojnë temp...
03.02.14 11:06
Valon Mustafi Shiko mesazhin e fundit
 

Tema jashtë bletëve e bletarisë

 
TematMesazhe
Mesazhi i fundit
Asnjë mesazh i ri

Të tjera jashtë bletarisë

Gjithçka që s'ka lidhje me bletët dhe bletarinë.
412Urime viti i Ri ...
11.01.14 16:17
Baki Shiko mesazhin e fundit
Today's active topics
Today's top 20 posters
Overall top 20 posters
Delete the forum cookies
Kush është në linjë
Kush është në linjëAnëtarët e këtij forumi kanë postuar 1466 artikuj
Forumi ka 1043 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhevdet latifi
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë
Nr. Rekord i përdoruesve online ishte 17 më 22.01.14 9:15

Anëtarët e regjistruar Asnjë
Members connected during last 12 hours : abeja, Alfred Cena, avni selmanaj, gafurrarifi, Gezim Halimi, nini
Users having a birthday today : esati1 (29), tani kopani (16)
Users with a birthday within the next 7 days: abedin dreshaj (35), adnani (34), anastas nakuci (48), Avni Shabani (49), drinidea (36), Ejup Hamiti (51), Enis maj (52), Fitim (43), florim (34), florimi79 (35), Gjon (48), Gjoni (48), hilmi ajazaj (60), Iliri shkoder (53), Izet Mustafa (34), kastriot hasankolli (43), Liridoni (42), mark mjekaj (60), mondi (33), reirei (21), sheremet zekaj (56), smajl kadrijaj (36), sokol cela (30), suela (45), sulltan bislimi (42), trendelina (27), Xhuljan1984 (30)
Legjenda :  [ Administrator ]

Mesazhe të rejaMesazhe të rejaAsnjë mesazh i riAsnjë mesazh i ri  Forumi është KyçurForumi është Kyçur